Rehabilitációs hozzájárulás fizetésére kötelezett a munkaadó, ha az általa foglalkoztatottak létszáma a 25 főt meghaladja és a megváltozott munkaképességű személyek száma nem éri el a létszám 5 százalékát.
Kinek kell rehabilitációs hozzájárulást fizetnie?
Rehabilitációs hozzájárulást kell fizetnie a munkaadónak akkor,
- – ha az általa foglalkoztatottak átlagos statisztikai állományi létszáma meghaladja a 25 főt,
- – de az általa foglalkoztatott megváltozott munkaképességű munkavállalók átlagos statisztikai állományi létszáma nem éri el a létszám 5 százalékát.
Kinek nem kell rehabilitációs hozzájárulást fizetni?
Mentesül a rehabilitációs hozzájárulás alól:
- – a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény hatálya alá tartozó rendvédelmi feladatokat ellátó szerv,
- – a büntetés-végrehajtásért felelős miniszter felügyelete alá tartozó, a fogvatartottak kötelező foglalkoztatására létrehozott, a polgári perrendtartásról szóló törvény szerinti gazdálkodó szervezet,
- – a honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti honvédségi szervezet,
- – a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
Hogyan kell megállapítani a létszámot?
Létszámon a Központi Statisztikai Hivatal munkaügy-statisztikai adatszolgáltatáshoz kiadott útmutatója szerinti, tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámot kell érteni. A statisztikai állományi létszámot egy tizedesjegyre kerekítve, a kerekítés általános szabályai szerint kell meghatározni.
A munkaadó foglalkoztatotti létszámának megállapításakor nem kell figyelembe venni:
- – a közfoglalkoztatási jogviszonyban, valamint a közfoglalkoztatás támogatásáról szóló kormányrendelet szerint támogatott munkaviszonyban foglalkoztatott személyeket,
- – az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai szerint jogszerűen alkalmazott munkavállalót,
- – az önkéntes tartalékos katonai szolgálati viszonnyal rendelkező munkavállalót,
- – a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban álló személyt annál a munkaadónál, aki őt nevelőszülőként foglalkoztatja.
A munkaadó foglalkoztatotti létszámának, illetve az általa foglalkoztatott megváltozott munkaképességű munkavállalók létszámának megállapításakor a több munkáltatónál munkaviszonyban lévő:
- – munkavállalót a foglalkoztatottak létszámánál,
- – megváltozott munkaképességű személyt a foglalkoztatott megváltozott munkaképességű személyek létszámánál.
A mentor alkalmazása
A mentornak fontos szerepe van a fogyatékos, a megváltozott munkaképességű személy munkahelyi beilleszkedésében és a munkaerőpiacon való megmaradásában, ezért teszi lehetővé a módosítás a mentorok beszámítását a kötelező foglalkoztatási szintbe, ösztönözve a munkáltatókat alkalmazásukra. A beszámítható mentori létszám attól függ, hány fő megváltozott munkaképességű személyt foglalkoztat az adott munkáltató.
A rehabilitációs hozzájárulás mértéke
A rehabilitációs hozzájárulás mértéke a tárgyév első napján a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalónak megállapított alapbér kötelező legkisebb összegének kilencszerese személyenként, évente. 2021. január 1-jén az alapbér kötelező legkisebb összege havibér alkalmazása esetén 161 000 forint. A rehabilitációs hozzájárulás éves összege:
- – a kötelező foglalkoztatási szintből hiányzó létszám, valamint
- – a rehabilitációs hozzájárulás szorzata.
Források:
Szerkesztette: Bc. Szabó Mihály junior könyvelő, Paragraf Könyvelő Iroda