Az Innovációs és Technológiai Minisztérium 2021. január 1-től élesben működteti a hazai közúti személy- és áruszállító vállalkozások fokozott védelme érdekében létrehozott előzetes elektronikus engedélyregisztrációs rendszert (BIREG). Az erről szóló jogszabály 2020. december 31-én lépett életbe.
A 2021. január 1-jétől bevezetett előzetes elektronikus engedélyregisztrációs (BIREG) rendszer egy új elektronikus rendszer, ahol a közúti fuvarozásban használt engedélyeket és a szállítások adatait kell bejelenteni az adott fuvarfeladathoz kapcsolódóan, valós időben. A kötelezettség a belföldre történő be- és kilépéshez, valamint a fel- és lerakodáshoz is kapcsolódik. A szabályozás értelmében bejelentéskötelesek a Magyarország területét érintő, díj ellenében nemzetközi közúti árutovábbítást végző, 3,5 tonnánál nagyobb össztömegű tehergépjárművel, a saját számlás nemzetközi közúti áruszállítást végző, 7,5 tonnát meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű tehergépjárművel, továbbá a Magyarország területén végzett kabotázs* fuvarozást végző tehergépjárművel végzett fuvarozások. A bírság mértéke a BIREG regisztráció hiánya esetén 800 ezer forint, amennyiben a fel- és lerakóhely nem látja el az ellenőrzési kötelezettségét, akkor pedig 300 ezer forint.
A BIREG rendszer hatékony, minden fuvarfeladatra kiterjedő ellenőrzést tesz lehetővé a bilaterális és CEMT engedéllyel végzett szállításoknál. Annak érdekében, hogy a harmadik országból érkező járművek mellett az EU tagállamainak – pl. lengyel, román, bolgár, litván stb. – fuvarozóit és az általuk végzett bilaterális vagy CEMT** engedélyhez kötött fuvarokat is maradéktalanul nyomon követhesse a rendszer, a jogszabály a közösségi engedéllyel tevékenykedők regisztrációját is előírja a BIREG-ben. Ez a magyar fuvarozókat is érinti: az üzembentartóknak – illetve az általuk erre felhatalmazott személyeknek (pl. gépkocsivezető, fuvarszervező, adminisztrátor) a cég egyszeri előregisztrációját követően rögzíteniük kell az egyes Magyarországra irányuló fuvarfeladataik indítását (határátlépés előtt) és befejezését is (lerakodáskor). Ennek előkészítésére, a regisztráció elvégzésére, és a BIREG felületéhez hozzáférő, azt használó személyek kijelölésére és betanítására 1 hónap türelmi időszak áll rendelkezésre. 2021. január 31-ig az ellenőrzések során a hatóság elsősorban tájékoztatással, a hiányosságokra történő figyelmeztetéssel segíti az érintetteket.
2021. februártól a BIREG használatának elmulasztása az engedély nélkül végzett fuvarozással esik azonos elbírálás alá, így azzal megegyező szankciót von maga után. Mivel a jogszabály a fel- és lerakók számára is előírja a BIREG rendszerben generált visszaigazolás ellenőrzését – majd 2021. júliustól az elektronikus rendszer aktív alkalmazását is –, az engedélyek többszöri vagy szabálytalan felhasználása teljes egészében kizárható lesz a magyar fuvarpiacon.
Összegezve, mi történik, ha nem regisztrál?
- január 1. és január 31. között (ezen az időszakon belül kötelező regisztrálni):
- ellenőrzés során a regisztrált adatok megfelelőségének és valódiságának vizsgálata történik,
- regisztráció elmaradása esetén az ellenőrök rögzítik a szükséges adatokat,
- a közúti ellenőr kollégák tájékoztatnak, segítenek a felmerülő kérdések megválaszolásában,
- felhívják a cég és a gépkocsivezető figyelmét a rendszer használatából adódó kötelezettségekre.
- február 1. után (ettől az időponttól kezdődően bírsággal sújtják a jogsértőket):
- az ellenőrzés során a regisztrált adatok megfelelőségének, valódiságának és hiánytalanságának vizsgálata történik,
- a regisztráció bármely elemének vagy a határátlépés adatainak hiánya esetén az ellenőrök pótolják a hiányzó adatokat és bírsággal sújtják a jogsértőt,
- a bírság összege megegyezik az engedély nélküli fuvarozás és a nem megfelelő engedélyhasználatból fakadó jogsértések bírságtételével.
*A kabotázs szállítási vagy fuvarozási tevékenység, egy adott ország területének két pontja között, amelyet az adott országban nem honos gazdasági szereplők végeznek.
**CEMT: az Európai Közlekedési Miniszterek Konferenciája, amely egy 1953-ban megalakult kormányközi szervezet. A CEMT engedélyt azok használják, akik az unión kívülre, de CEMT országba fuvaroznak. A megállapodásnak az a lényege, hogy az egyezményhez csatlakozó országok fuvarozói adott időtartamra szóló engedély alapján, de ezen belül korlátlanul fuvarozhatnak egymás országába.
Források:
https://adozona.hu/2021_es_adovaltozasok/Tudnivalok_az_elozetes_elektronikus_engedel_OV6DLT
Szerkesztette: Bc. Szabó Mihály junior könyvelő, Paragraf Könyvelő Iroda