Egy új piac mindig új lehetőségeket, kihívásokat és ismeretlen versenykörnyezetet kínál. Ha Ön Magyarországon szeretne vállalkozni, de még nem döntötte el, melyik irányt válassza, javasoljuk, hogy olvassa el cikkünket. Ebben röviden bemutatjuk az egyes vállalkozási formák előnyeit, hátrányait és kötelezettségeit.
Adószámmal rendelkező cégek
Általánosságban véve, olyan külföldi cégek válnak adószámmal rendelkező vállalatokká, amelyek nem szeretnének letelepedni Magyarországon, tehát nem rendelkeznek sem székhellyel, sem telephellyel, viszont ennek ellenére olyan tevékenységet folytatnak, amely során a magyar ÁFA törvények alapján fizetendő, vagy visszaigényelhető ÁFA keletkezik. Maga a tevékenység megköveteli azt, hogy a vállalat magyar adószámot igényeljen. Ezt követően a számlákat a magyar jogszabályoknak megfelelően kell kiállítani és befogadni (ha az adott tevékenység ezt megköveteli), és nem lehet nemzetközi ügyletként kezelni.
Az adószámmal rendelkező cégeknek – amennyiben nem rendelkeznek alkalmazottal- csak ÁFA-bevallási kötelezettsége keletkezik, hiszen a tevékenységüket sem a személyi jövedelemadó, sem a szociális hozzájárulási adó nem terheli.
Az adószámmal rendelkező cég viszont, mivel nem rendelkezik székhellyel vagy telephellyel, nem jogosult szolgáltatások igénybevételére. Ha a vállalat építkezésen tevékenykedik, fontos figyelni a tevékenység időtartamára, ugyanis, ha az meghaladja a 180 napot, iparűzési adó kötelezettsége keletkezik.
Létrejötte:
A vállalatnak be kell nyújtania a magyar adóhivatalhoz a kitöltött T201-es dokumentumot, a szervezet képviselője által készíttetett, közjegyző vagy ügyvéd által hitelesített aláírási címpéldányt, a hitelesített cégkivonatot, valamint az adórezidens státusz igazolását. A cégkivonatot közjegyző által hitelesített, magyarra fordított formában kell benyújtani, míg az adórezidens igazolást akár a vállalat anyanyelvén, angolul vagy magyarul is el lehet küldeni a hivatalnak. Az ügyvezető azonosításához szükséges adatok: születési hely és idő, a képviselő neve, születési neve, édesanyjának neve, lakcíme, valamint a képviselői státusz létrejöttének dátuma.
Megszűntetése:
A vállalatnak szintén a T201-es változásbejelentő dokumentumot kell benyújtani a NAV-hoz.
Külföldi vállalkozás magyarországi fióktelepe
A fióktelep szintén nagyon vonzó vállalkozási forma a külföldi cégek számára, mivel jóval kevesebb kötelezettséggel jár, mint egy Kft. vagy más teljes értékű magyar társaság indítása. Bár a fióktelep nem tekinthető jogi személynek, önállóan működő szervezet, amelynek joga van belföldi ügyletekben teljeskörűen eljárni, így kereskedhet, szolgáltatást nyújthat és vehet igénybe. Ez az első különbség az adószámos cégektől. Mivel a fióktelep rendelkezik telephellyel, igénybe vehet áfaköteles szolgáltatásokat, és jogosult az áfa levonására.
A fióktelep indításához nincs szükség minimális induló tőkére, azonban az induló tőkét jelenteni kell a cégbíróságnak. A fióktelepeknél komplex könyvvezetés szükséges, kötelező elkészíteni és benyújtani az ÁFA (65), járulékok (08), IPA (HIPAK), valamint TAO (29) bevallásokat. Mivel a fióktelep nem különálló jogi személy, az anyavállalat könyvelésében is szerepeltetni kell gazdasági eredményét, azonban ezt el kell különíteni, mert a két országban érvényes jogszabályok eltérhetnek.
Ha az anyavállalat az Európai Unióban található, a fióktelepnek nem szükséges saját beszámolót készítenie, elég az anyavállalat beszámolóját magyarra fordítani és közzétenni. A fióktelepeknél a könyvvizsgálat minden esetben kötelező, kivéve, ha az anyavállalat az EU-ban van.
Létrehozása:
A vállalkozásnak először be kell jegyeztetnie magát a cégnyilvántartásba. Miután ez megtörtént, és a cégbíróság jóváhagyta a bejegyzést, a vállalkozás azonnal megkezdheti tevékenységét. A fióktelep képviseletét elláthatja bármely személy, aki az anyavállalatnál tartós megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban áll, és rendelkezik belföldi lakhellyel.
Megszűntetése:
A fióktelep megszüntetésének folyamata egy törlési kérelem benyújtásával indul, amelyet a külföldi székhelyű anyavállalatnak kell beadnia a cégbírósághoz a döntéstől számított 60 napon belül. A törlés csak akkor hajtható végre, ha a fióktelepnek nincs belföldi köztartozása, és a Cégközlönyben értesítette a hitelezőket a tevékenység megszűnéséről. Minden tartozás ki lett egyenlítve, vagy a hitelezők biztosítékot kaptak a tartozások rendezésére. Továbbá sem a vállalkozás, sem a fióktelep ellen nem folyik hatósági, bírósági vagy fizetésképtelenségi eljárás. A fióktelepnek a cégnyilvántartásból való törlés napjával, mint mérlegfordulónappal záró beszámolót és záró adóbevallásokat kell készítenie, amelyeket a mérlegfordulónapot követő 45 napon belül kell benyújtania a hatóságokhoz. Ezen kívül a fióktelep megszűnhet az anyavállalat megszűnése esetén, vagy ha a cégbíróság hivatalból törli a fióktelepet a cégnyilvántartásból.
Korlátolt Felelősségű Társaság
Ha a külföldi társaság tulajdonosi köre Kft.-t szeretne alapítani, a következő információk ismerete elengedhetetlen. A vállalat önálló jogi személynek minősül, és a tulajdonosok a vállalatba fektetett összeg erejéig felelnek a társaság kötelezettségeiért. A Kft.-nek ÁFA- és járulékbevallási kötelezettsége van, utóbbi azonban csak abban az esetben merül fel, ha alkalmazottakat foglalkoztat, vagy reprezentációs költségei keletkeznek.
A társaságnak gazdasági év végén kötelező elkészítenie eredmény- és mérlegkimutatását, és a beszámolót legkésőbb a következő év május 31-ig közzé kell tennie. A zárás után a vállalatnak iparűzési adót (2%) és amennyiben nyereséges, társasági adót (9%) is kell fizetnie. Emellett innovációs járulék fizetési kötelezettsége is van.
Létrehozása:
- A Kft.-t akár egy természetes személy, akár jogi személy önállóan is létrehozhatja.
- A Kft.-k esetében 3 000 000 Ft saját tőkére van szükség, amelyet az alapítóknak a vállalat indulásától számított 2 éven belül be kell fizetniük.
- A vállalatnak rendelkeznie kell egy magyarországi székhellyel.
Megszűntetése:
A vállalkozás megszüntetéséhez végelszámolás kezdeményezése szükséges, amely lehet egyszerűsített vagy teljes. Mindkét esetben a vállalat üzleti évét le kell zárni, a záródátum pedig a cégbíróság által elindított végelszámolási folyamat kezdetét megelőző nap lesz. Ezt követően a vállalatnak három éve van (egyszerűsített eljárás esetén 150 nap) arra, hogy minden tartozását kiegyenlítse és követeléseit behajtsa. A vállalat végelszámolása csak ezt követően zárható le.