Dlh v zdravotníctve je na rekordnej úrovni, narástol o desiatky miliónov

Záväzky po lehote splatnosti dosiahli ku koncu minulého roka rekordných 791,13 milióna eur, čo predstavuje nárast o 143,89 milióna eur. Najviac, 679,24 milióna eur, dlhujú na nezaplatených faktúrach a odvodoch štátne univerzitné a fakultné nemocnice. Vyplýva to z informácie ministerstva zdravotníctva pre vládu.

Pre detaily kliknite: https://www.etrend.sk/ekonomika/dlh-v-zdravotnictve-je-na-rekordnej-urovni-narastol-o-desiatky-milionov.html

Najväčšie protesty od revolúcie pokračujú: Desaťtisíce Slovákov vyjdú do ulíc v týchto mestách

Zhromaždenia Za slušné Slovensko sa budú v piatok opäť konať v desiatkach slovenských miest, ako aj v niektorých mestách v zahraničí. Ich organizátori požadujú dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov, vyšetrenie viacerých káuz, demisiu vlády a predčasné voľby.

Pre detaily kliknite: http://www.topky.sk/cl/1002009/1696575/Najvacsie-protesty-od-revolucie-pokracuju–Desattisice-Slovakov-vyjdu-do-ulic-v-tychto-mestach

Redaktori konkurenčných médií vytvorili tím. Dokončuje Kuciakove kauzy

Novinári z konkurenčných médií sa spojili a vytvorili jeden tím. Ten sa v utorok začal zaoberať kauzami, ktoré riešil zavraždený investigatívny novinár webu Aktuality.sk Ján Kuciak.

V skupine sú investigatívni a dátoví žurnalisti, ale aj reportéri z terénu. Vyslali ich redakcie Aktualít, Sme, Denníka N, TRENDU, Nového Času, Postoja, Hospodárskych novín, RTVS a televízií Markíza a Joj. Pripojili sa aj švajčiarsky Blic, poľský Onet, Český rozhlas a nemecký Die Welt.

Pre detaily kliknite: https://medialne.etrend.sk/tlac/redaktori-konkurencnych-medii-vytvorili-tim-dokoncuje-kuciakove-kauzy.html

Most-Híd podporil Kisku, chce rekonštrukciu vlády

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) rezolútne odmietol návrhy prezidenta Andreja Kisku na rekonštrukciu vlády či predčasné voľby. Koaličný Most-Híd chce o prvej možnosti s hlavou štátu rokovať.

Strana Bélu Bugára v nedeľu večer potvrdila, že požaduje rekonštrukciu vládneho kabinetu. Či ale bude stačiť odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), tak ako to avizoval Bugár vo štvrtok, Most-Híd nespresnil.

Pre detaily kliknite: https://www.aktuality.sk/clanok/569666/most-hid-podporil-kisku-chce-rekonstrukciu-vlady/

Daňové priznanie po zomrelom manželovi

Ovdovela som 18. novembra 2017. Ešte neprebehlo dedičské konanie. Manžel okrem dôchodku poskytoval do októbra aj službu osobného asistenta. Mám čakať na dedičské konanie, a ako mám postupovať pri podávaní daňového priznania?

Daňovník svoj príjem za činnosť osobného asistenta, ktoré vypláca občan s ťažkým zdravotným postihnutím za výkon osobnej asistencie, zaraďuje medzi príjmy podľa § 6 ods. 2 písm.b) zákona  o dani z príjmov, a to medzi príjmy z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním podľa osobitných  predpisov.

Pre detaily kliknite: https://www.etrend.sk/financie/danove-priznanie-po-zomrelom-manzelovi.html

Ďalšie zvláštne prevody okolo Kočnera. Súd chce zmazať firmu s dlhom 10 miliónov

Aktuality.sk našli v komplexe Five Star Residence ďalšie podozrivé prevody. Firma, čo budovu postavila, zrejme čoskoro zanikne bez splatenia dlhu.

Kauza Bašternák začala informáciou o neoprávnenej dvojmiliónovej vratke DPH. Tú si podnikateľ vypýtal za prevody siedmich bytov vo Five Star Residence za 12 miliónov eur.

Na druhý zvláštny biznis v rovnakej bytovke upozornila júni 2017 Sloboda a Solidarita. Vtedy išlo o prevod 17 bytov za jediné euro.

Aktuality.sk teraz v rovnakej budove našli ďalšie podozrivé obchody – medzi piatimi firmami, v ktorých figuroval Marian Kočner.

Pre detaily kliknite: https://www.aktuality.sk/clanok/562609/dalsie-podozrive-prevody-kocnerovej-firmy-vo-five-star-residence-sud-ju-chce-zrusit/

Bývanie na Slovensku zlacnelo. Ceny bytov sa napriek tomu dostali na nové maximá

Priemerná cena nehnuteľností na bývanie na Slovensku v poslednom štvrťroku minulého roka klesla prvýkrát po predchádzajúcich dvoch a pol rokoch nepretržitého rastu.

Príčinou bolo zlacnenie rodinných domov, ceny bytov sa naopak dostali na nové maximum. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnila Národná banka Slovenska.

Meter štvorcový v bytoch a domoch stál vo štvrtom štvrťroku vlaňajška v priemere 1 360 eur oproti 1378 eurám v predchádzajúcom kvartáli, kedy ceny boli na viac ako osemročnom maxime.

Pre detaily kliknite: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/1685624-byvanie-na-slovensku-zlacnelo-ceny-bytov-sa-napriek-tomu-dostali-na-nove-maxima

Rozšírená definícia závislých osôb v transferovom oceňovaní od roku 2018

V Národnej rade Slovenskej republiky bola 7. decembra 2017 schválená novela zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“). Predmetom schválenej novely zákona o dani z príjmov boli viaceré zmeny týkajúce sa dane z príjmov.

Jednou z najdôležitejších zmien je aj prepracovanie definície závislých osôb na účely transferového oceňovania. V tomto článku si bližšie vysvetlíme, ktoré osoby a subjekty sa od roku 2018 budú považovať za závislé osoby. Podľa prechodných ustanovení zákona o dani z príjmov sa nová definícia závislých osôb použije po prvýkrát za zdaňovacie obdobie začínajúce najskôr 1. januára 2018.

Pre detaily kliknite: https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/3464/category/dan-z-prijmov/article/zavisle-osoby-transferove-ocenovanie-2018.xhtml

Odvody zamestnanca a zamestnávateľa od 1.1.2018

Výška odvodov ovplyvňuje nielen čistú mzdu zamestnanca, ale aj cenu práce zamestnávateľa. Prehľad o odvodoch v roku 2018 nájdete v tomto článku. Odvody sú určené percentuálnymi sadzbami a ich výška sa v roku 2018 oproti roku 2017 nemení. Mení sa však výška minimálneho a maximálneho vymeriavacieho základu potrebného na ich výpočet.

Pre detaily kliknite: https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/3435/category/socialne-a-zdravotne-odvody/article/odvody-zamestnanca-zamestnavatela-1-1-2018.xhtml

DPH a poštovné

Akú sadzbu DPH použiť, keď fakturujete poštovné k predaju tovaru? Ako sa líši výška DPH pri použití rôznych spôsobov dopravy?

Podľa § 28 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len “zákon o DPH”) sú od dane oslobodené univerzálne poštové služby. Od dane je oslobodené aj dodanie tovaru, ktorý súvisí s poskytovanou univerzálnou poštovou službou.

V súlade s ods. 1 § 3 zákona č. 324/2011 o poštových službách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len “zákon o poštových službách”) je poskytovateľom univerzálnej služby jeden alebo viac poštových podnikov, ktorý je povinný poskytovať univerzálnu službu na základe poštovej licencie.

Pre detaily kliknite: https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/3426/category/dan-z-pridanej-hodnoty/article/dph-postovne.xhtml